چسب دوقلو

ترکیب چسب دو قلو

چسب دوقلو نوعی چسب ترکیبی می باشد و باید برای استفاده از آن، مقادیر برابر از دو تیوپ جدا گانه را با هم مخلوط کنیم. یکی از این تیوپ ها حاوی رزین و تیوپ دیگر حاوی کاتالیزر می باشد که سرعت واکنش و عملکرد چسب را افزایش می دهد.

در هنگام مخلوط نمودن دو جزء چسب دو قلو با هم، واکنشی رخ می دهد و در طی این واکنش مولکول های کوچک با هم پیوند می خورند و سپس با ترکیبات اکسیژن دار واکنش می دهند و باعث تشکیل یک رزین پلیمری می شوند.

رزین تشکیل شده بسیار پایدار، محکم و مناسب می باشد.

مواد تولید چسب دوقلو

چسب دوقلو

چسب دوقلو

برای تولید انواع چسب های صنعتی استفاده از برخی مواد شیمیایی در ترکیبات مختلف یکسان می باشد. به طور کلی باید گفت که انواع چسب های شیمیایی از اجزا و مواد اولیه زیر تولید می شود:

 • مواد پلیمری
 • مواد تغلیظ کننده
 • مـواد نرم کننده
 • مواد پرکننده معدنی
 • مواد پایدار کننده
 • جفت کننده های سیلانی

قابل ذکر است که نقش مواد پلیمری در تولید انواع چسب بسیار پررنگ بوده و تقریباً تمامی این محصولات حاوی این مواد اولیه هستند.

خصوصیات چسب دوقلو

خصوصیات چسب دوقلو شفاف علاوه بر بی رنگ بودن قدرت خوبی در چسبندگی روی شیشه دارند ولی قیمت چسب شفاف بالا تر از چسب معمولی است در صورتیکه چسب معمولی صرفنظر از طوسی بودن آن مقاومت خوبی در حرارت دارد. باید توجه داشته باشید درجه حرارت محیط در گیرایی چسب تاثیر بسزایی داشته بطوریکه هر چه محیط استفاده گرمتر باشد چسب سریعتر خشک شده و هر چه دمای محیط خنکتر باشد چسب طولانی تر خشک خواهد شد .

اگر این امکان وجود داشته باشد که چسب را در دمای 70 درجه خشک کنیم مطمئنا قدرت چسب بالا تر خواهد رفت و گاها این تفاوت قدرت تا 4 نیوتن در میلیمتر مربع خواهد شد. معمولا مصرف کنندگان صنعتی از چسبهای اپوکسی با زمان گیرائی بالا که آنها را چسبهای اپوکسی صنعتی مینامند استفاده میکنند ولی در بین این مصرف کنندگان کسانی هستند که چسبهای با زمان گیرائی پائین استفاده میکنند که برای این گونه از مصرف کنندگان چسبهای 706 اف و 706 سی نیز تولید میگردد. مواد اولیه چسب دو قلو اپوکسی میباشد به همین دلیل دارای مشخصات خوبی بشرح زیر بوده و در حال حاضر نیز چسبهای اپوکسی بهترین چسبهای موجود در دنیا میباشند .

 1. قدرت چسبندگی بالا.
 2. عدم تغییر حجم چسب که باعث جلو گیری از تغییر شکل قطعه چسب خورده میشود.
 3. پس از خشک شدن عمر بسیار طولانی دارد.
 4. پس از خشک شدن قابلیت سنباده خوری و اره شدن دارد.
 5. مقاومت حرارتی بیشتر نسبت به تمام چسبهای موجود.
 6. قابلیت انبار داری طولانی قبل از مصرف.
 7. مقاومت خوب در آب و محل های مرطوب.
چسب دوقلو

چسب دوقلو

طریقه مصرف چسب دوقلو

ابتدا محل مورد نظر را از هر گونه چربی و گرد و غبار کاملا تمیز کنید. سپس پلمپ درب هر یک از تیوپ ها را با استفاده از پشت درب آن ها باز کنید. از مواد داخل هر دو تیوپ به مقدار کاملا مساوی به مدت یک دقیقه با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید. تا جسبی یکنواخت و بدون رگه بدست بیاید. و سپس آن را در مدت زمان کمتر از 3 دقیقه استفاده کنید. همچنین می توانید جهت کنترل خشک شدن چسب، باقیمانده آن را روی محل مخلوط شده زیر نظر داشته باشید. بعد از اتمام کار و خشک شدن کامل قابلیت سمباده خوری و تراشکاری را دارا می باشد. همچنین رنگ پدیر نیز می باشد.

توصیه های هنگام مصرف

هیچگاه چسب دوقلو را در همان محل چسباندن با یکدیگر مخلوط نکنید. برای این کار می توانید از یک تکه مقوا و چوب کبریت استفاده کنید. این چسب در دمای بالای 25 درجه سانتی گراد بین 3 تا 4 دقیقه پس از مخلوط کردن قابل استفاده می باشد. که پس از این مدت گیرایی خود را بدست آورده و پس از 120 دقیقه قابل بهره برداری شده و نهایتا پس از 24 ساعت سختی نهایی را بدست می آورد. توجه داشته باشید که پس از مصرف و هنگام بستن درب دو تیوپ با یکدیگر جابجا نشوند. تا در مصارف بعدی جهت باز نمودن درب ها دچار مشکل نشوید. اگه چنین اتفاقی افتاد تپوپ را به مدت پنج ئقیقه در آب گرم قرار دهید. توجه داشته باشید که از دوقلو شفاف جهت چسباندن قطعات داغ شدنی استفاده نگردد. بهتراست که از دوقلو رنگی استفاده شود که مقاومت بهتری در مقابل سرما و گرما دارد.

برند صنایع شیمیایی پترولاک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.