کاربرد-چسب-دوقلو

چسب دوقلو پترولاک

چسب دوقلو یکی از کاربردی‌ترین وسایلی است که هم در سطوح صنعتی و هم در زندگی روزمره کاربرد زیادی دارد. چسب‌های دوقلو که به چسب‌های اپوکسی (Epoxy glue) نیز شهرت دارند از دو قسمت تشکیل شده‌اند. هر یک از این قسمت‌ها در دو تیوب جداگانه قرار دارد و به همین دلیل به چسب دوقلو معروف هستند. یکی از تیوب‌ها حاوی رزین است و تیوب دیگر حاوی کاتالیزگر است. رزین درواقع ماده اصلی چسب است و نقش اصلی را در استحکام و سایر خواص چسب ایفا می‌کند. کاتالیزگر درواقع ترکیبی است که به رزین اضافه می‌شود و باعث می‌شود چسب استحکام پیدا کند و یا به‌اصطلاح عامیانه خشک شود. هر چقدر میزان کاتالیزگر بیشتر باشد چسب در مدت زمان کمتری خشک می‌شود. در ادامه مطلب در مورد کاربرد چسب دوقلو بحث میکنیم.

 نحوه کار چسب دوقلو

نحوه کار چسب دوقلو به این ترتیب است که برای استفاده از چسب دوقلو قبل از هر کاری می‌بایست سطح مورد نظر را کاملاً تمیز کرده و در صورت نیاز آن را با کمک سمباده زبر کنید تا سطوح تماس بیشتری برای اتصال بهتر برقرار شود. بسته وسعت منطقه‌ای که نیاز به چسب کاری دارد، ترکیب دو تیوب را با یکدیگر مخلوط کنید. در حین ترکیب کردن این دو جز واکنش شیمیایی صورت می‌گیرد و در نتیجه این واکنش ترکیب رزین پلیمر پایداری ایجاد می‌شود که بسیار مستحکم و پایدار است.
چسب دوقلو بسته به میزان استفاده از جزء دوم (کاتالیزگر) در دمای 25 درجه محیط، در مدت زمانی در حدود 10 دقیقه خود را می‌گیرد و بعد از حدود دو ساعت کاملاً خشک و مستحکم می‌شود. ترکیب نهایی چسب کاملاً مستحکم بوده و قابلیت سوهان‌کاری و حتی تراشکاری را نیز دارد. علاوه بر این نسبت به ترکیبات شیمیایی نیز به‌خوبی مقاوم است.
چسب دوقلو چسب پترولاک از شناخته شده ترین برندهایی هستند که علاوه بر کیفیت عالی قیمت مقرون به صرفه ای دارد و مناسب کسانی که به دنبال چسب دوقلو ارزان و باکیفیت هستند می باشد.

کاربردهای چسب دوقلو

چسب دوقلو کاربرد فراوانی دارد. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین کاربردهای چسب دوقلومی‌پردازیم.

کاربرد چسب دوقلو برای پلاستیک

یکی از مهم‌ترین کاربردهای چسب دوقلو استفاده از آن‌ها برای پلاستیک‌ها است. پلاستیک یکی از کاربردی‌ترین موادی است که در بسیاری از قطعات صنعتی و خانگی از آن استفاده می‌شود. اغلب قطعات پلاستیکی ارزشمند و پرهزینه است و در صورت آسیب دیدن تهیه مجدد آن‌ها می‌تواند پرهزینه باشد. برای همین استفاده از چسب دوقلو برای ترمیم این قبیل قطعات می‌تواند بسیار مناسب باشد. چسب دوقلو را می‌توان برای تعمیر لوله‌های پلاستیکی آب، اسباب‌بازی‌های شکسته کودکان بالای پنج سال و به طور کلی هر قطعه پلاستیکی شکسته شده استفاده کرد.

کاربرد چسب دوقلو برای فلزات

اتصال دائمی دو قطعه فلز به یکدیگر اغلب نیاز به وسایل بخصوصی مانند دستگاه جوشکاری و یا لحیم‌کاری است. این قبیل دستگاه‌ها معمولاً در همه جا موجود نیستند، ضمن اینکه برای استفاده از آن‌ها باید مهارت و تجربه کافی داشت. علاوه بر این باید تجهیزات حفاظتی و همچنین فضای مناسبی را نیز برای جوشکاری و لحیم‌کاری قطعات فلزی در اختیار داشته باشید.
خوشبختانه چسب دوقلو این قابلیت را دارد که دو قطعه فلزی را نیز به صورت کاملاً پایدار و محکم به یکدیگر اتصال دهد. چسب دوقلو با خاصیت چسبندگی و استحکام بسیار بالایی که دارد می‌تواند دو قطعه فلز را به صورت دائم و همیشگی به یکدیگر متصل کند. به همین دلیل استفاده از چسب دوقلو در مواردی مانند شکستگی لوله‌های فلزی، شکستگی پایه‌های فلزی میز یا صندلی و مشکلاتی از این قبیل می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

کاربرد چسب دوقلو برای چوب

یکی دیگر از کاربردهای چسب دوقلو استفاده از آن برای متصل کردن سطوح چوبی به یکدیگر است. اگر قفسه کتابخانه چوبی اتاق شما شکسته است، می‌توانید به کمک چسب دوقلو این دو سطح چوبی را به یکدیگر متصل کنید و مطمئن باشید که از استحکام خوبی برخوردار خواهد بود.

کاربرد چسب دوقلو

کاربرد چسب دوقلو

کاربرد چسب دوقلو برای سطوح سیمانی و بتونی

بتن و سیمان را هم می‌توان به کمک چسب دوقلو به همدیگر متصل کرد. در صورتی که سنگ‌ فرش یا آب نمای بتنی خانه و منزل شما شکسته شده باشد می‌توانید به سادگی و به کمک چسب دوقلو این قبیل قطعات را مجدداً در جای خود مستحکم کنید.  برای چسباندن سطوح سیمانی و بتونی چسب دوقلو پترولاک مقاوم ترین چسب در بازار شناخته شده است.

کاربرد چسب دوقلو تنها به محدود به موارد بالا نیست. از چسب­های دوقلو می‌توان برای رفع ترک‌ها و شکستگی‌های بدنه قایق‌ها نیز استفاده کرد. چسب‌های دوقلو در مقابل اکسید شدن به‌خوبی مقاوم هستند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها در فضاهای بازی که در معرض هوای آزاد هستند هیچ مشکلی ندارد. چسب دوقلو در موارد متعدد دیگری مانند موارد زیر نیز به طور فراوان استفاده می‌شود.

  • فناوری پزشکی
  • چسب‌های مونتاژ
  • قطعات الکترونیکی
  • اتصال سرامیک و شیشه

ویژگی چسب دوقلو

چسب دوقلو یکی از کاربردی‌ترین موادی است که به منظور اتصال سطوح مختلف به یکدیگر و همچنین ترمیم شکستگی و یا ترک سطوح، به طور گسترده استفاده می‌شود. چسب دوقلو از دو جز تشکیل شده است، یک جز شامل رزین است که ترکیب اصلی چسب است و جزء دوم ماده است که به چسب افزوده شده و موجب می‌شود چسب اصطلاحاً سفت و محکم شود. چسب دوقلو به سهولت قابل استفاده است و نیاز به آموزش و مهارت خاصی ندارد.

اگر روش پاک کردن چسب از روی دست و پوست را نمی دانید با وارد شدن به لینک ذیل ، از روش های مختلف جدا کردن چسب از روی دست اطلاعات زیادی کسب نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.